تبلیغات
تاریخچه ی فوتبال - تاریخچه ی بارسلونا
تاریخچه ی فوتبال
نوشته شده در تاریخ شنبه 17 مهر 1389 توسط پدرام .س

تاریخچه ی  بارسلونا

نام باشگاه: بارسلونا FCBarcelona

تاسیس : 1899

رئیس باشگاه : خوان لاپورتا

 

رنگ لباس : پیراهن آبی وقرمز، شورت آبی

    لباس دوم : لباس سراسر مشكی با نوار مدرب ابی و اناری


كوتاه از بارسلونا

بارسلونا اولین قهرمان تاریخ جام یوفاست.
بارسلونا از معدود تیم هایی است كه هر 4 جام اروپا را فتح كرده است.
 بارسلونا در سرتاسر جهان دارای 1504 كانون هواداری است.
 بارسلونا از معدود تیم هایی است كه بر روی پیراهنش از تبلیغ استفاده نمی كند.
 هیات مدیره بارسلونا با 20 عضو ثابت و 6 عضو افتخاری در كنار هیات مشاور 32 نفره در باشگاه فعالیت می كند.
 رییس باشگاه با رای گیری از هواداران باشگاه تعیین میشود.

بودجه باشگاه حدودا 170 میلیون یورو است .

در این باشگاه افراد مشهور زیادی چون مارادونا " كرایف " كوبالا " كركسیس " روماریو " استیچكف " سورز " رونالد كومن و رونالدو بازی كرده اند.

بازیكنان غیر اسپانیایی و خارجی در موفقیت بارسا بیشتر از بازیكنان محلی و اسپانیایی تاثیر گذاشته اند .

بارسا بوسیله یك فرد سوئیسی به نام گمپر تاسیس شده است .

در سال 1899 اولین رئیس باشگاه یك مرد انگلیسی به نام والتر وایلد انتخاب شد .

بارسلونا حدود 50 مربی آورده كه نصف آنها خارجی بوده .

همه مربیانی كه با بارسا عنوان و افتخاری آورده اند همگی خارجی بوده اند . هیلنو هررا " رینوس مایكلز " تری ونه بلز و یوهان كرایف .

بارسلونا اولین باشگاه اسپانیایی بود كه حرفه ای شد .

از شروع بازیكنان پیراهن آبی و اناری بر تن می كردند . اما در آن زمان نصف پیراهن آبی و نصف دیگر اناری بود و شرط سفید به پا می كردند

اولین بازی بارسلونا تركیبی از بازیكنان این تیم و چند بازیكن انگلیسی بود كه این تیم توانست 1 بر 0 حریف خود را شكست دهد

در سال 1922 بارسلونا به استادیو جدیدی دست یافت به نام لاس كورتس این ورزشگاه جایگاه 35000 نفر را داشت وبه كلیسای فوتبال معروف بود و این  اولین ورزشگاه بارسا بود .  

در 14 ژوئن 1925 گروه نوازندگی یك كشتی انگلیسی سرود ملی كاتالاتنیا را در ورزشگاه بارسلونا اجرا كرد كه با این كار یك پدیده اجتماعی پیش بینی نشده ای در فوتبال ظهر كرد .

بارسلونا هواداران بسیار زیادی دارد كه معروفترین آنها عبارتند از : مونتسرات كاباله "* خواننده سوپرانو . خوسپ كارراس"خواننده تنور . آرانچا سانچز ویكاریو"تنیسور زن اسپانیایی .

بارسا القاب زیادی دارد:  

1- "BARCA "

2- در گویش اسپانیایی " باركا " و در گویش كاتالانی " بارشه "  

3- آزور لگرنا و بلوگرنا به معنای آبی واناری

4- كاتالان ها

موزه استادی یكی از بهترین موزه های شهر بارسلون است . این موزه نمایانگر اثر باشگاه بر كاتالانیا می باشد . در آنجا شما می توانید عكس های بسیار بزرگ " مدل و نقشه بسیار كامل و بزرگ نو كمپ " كفش های كومن " پیراهن كرایف " بلیط هر فصل باری های بارسا در گذشته و ....... . در این موزه یك سینمای كوچك وجود دارد كهشما می توانید تاریخچه باشگاه را به صورت تصویری ببینید .

بارسلونا كالاهای تجاری بیشتری در برابر باشگاههای دیگر در اسپانیا به فروش می رساند . و درآمد آنها از این راه حدودا 30 میلیون دلار در سال است .


در حقیقت می توان گفت نه تنها كاتالان ها ، بلكه همه ساكنان منطقه باسك جان خود را فدای اناری ها می كنند. بارسا همیشه به داشتن بیشترین و متعصب ترین هواداران مشهور بوده است. هوادارانی كه شاید پیش از علاقه به بارسا، از تیم های شهر مادرید متنفرند، به خصوص رئالی كه در این چند سال حقیقتاً موی دماغ بارسلونا بوده است!

 

پیراهن بارسلونا حكم پرچم كاتالانیا دارد و به خاطر تقدسش تبلیغی روی ان درج نمی شود اما برای اولین با یك company این اجازه را پیدا كرد تا نماد خود را در اندازه های بسیار كوچك و به عنوان مارك لباس بر روی ان درج كند.

 

بارسلونا شهری درایالت باسك واقع در نیمه شرقی كشور اسپانیاست. این قسمت از كشور اسپانیا همیشه مشكلات زیادی برای دولتمردان این كشور به وجود آورده است. كاتالان ها هیچ كدام از حكومت های اسپانیایی را نمی پذیرند و به دنبال استقلال هستند! بنابراین دشمن اصلی سلطنت اسپانیا محسوب می شوند.

 

در سال 1899 كاتالان ها بر آن شدند كه با تاسیس یك تیم فوتبال ، عقاید و نظریات خود را به این سبك مطرح كنند.

به دلیل همان فشارهای سیاسی، بارسلونا درابتدا مشكلات زیادی داشت. این تیم دورنگ آبی و اناری را به عنوان نماد كاتالان ها برتن كرد و دراولین بازی خود در یك دیدار دوستانه به مصاف یك تیم محلی انگلیس رفت و با یك گل شكست خورد. اما چیزی به آغاز روزهای طلایی مردان كاتالان باقی نمانده بود.

مروری دیگر

 "فوتبال کلوب بارسلونا" معروف به بارسلونا و همچنین بارسا یک باشگاه ورزشی واقع در شهر بارسلونا در کاتالونیای اسپانیا می باشد. و شهرت آن به خاطر تیم فوتبالش است که در سال 1899 میلادی توسط گروهی از مردان سوئیسی، انگلیسی و اسپانیایی و به رهبری خوان گامپر بنا نهاده شد. امروزه این باشگاه تبدیل به یک سازمان در کاتالان شده و از این رو شعار معروف بارسلونا "بیشتراز یک باشگاه" می باشد.

اف سی بارسلونا یکی از سه باشگاهی هست که همیشه در مسابقات لالیگا حضورداشته است و با بردن نوزده عنوان قهرمانی لالیگا،  بیست و پنج جام اسپانیایی، هفت جام سوپرکاپ اسپانیایی و دو جام لیگ، دومین باشگاه موفق در اسپانیا می باشد. این باشگاه همچنین یکی از موفق ترین باشگاههای فوتبال در اروپا بوده و جمعا 9 جام رسمی را در اروپا از آن خود کرده است. بارسلونا سه عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا و همچنین رکورد 4 عنوان قهرمانی جام یوفا و همچنین دو سوپرکاپ یوفا را از آن خود کرده است. آنها همچنین رکورددار سه عنوان قهرمانی جشن های بین شهری می باشند. در سال 2009 بارسلونا اولین باشگاهی بود که در اسپانیا عنوان قهرمانی لالیگا، جام سلطنتی و لیگ قهرمانان اروپا را با هم کسب کرد.   

اف سی بارسلونا یکی از سه باشگاهی هست که همیشه در مسابقات لالیگا حضورداشته است و با بردن نوزده عنوان قهرمانی لالیگا،  بیست و پنج جام اسپانیایی، هفت جام سوپرکاپ اسپانیایی و دو جام لیگ، دومین باشگاه موفق در اسپانیا می باشد. این باشگاه همچنین یکی از موفق ترین باشگاههای فوتبال در اروپا بوده و جمعا 9 جام رسمی را در اروپا از آن خود کرده است. بارسلونا سه عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا و همچنین رکورد 4 عنوان قهرمانی جام یوفا و همچنین دو سوپرکاپ یوفا را از آن خود کرده است. آنها همچنین رکورددار سه عنوان قهرمانی جشن های بین شهری می باشند. در سال 2009 بارسلونا اولین باشگاهی بود که در اسپانیا عنوان قهرمانی لالیگا، جام سلطنتی و لیگ قهرمانان اروپا را با هم کسب کرد.

لباس اولیه بارسلونا پیراهن قرمز-آبی و شورت آبی بوده، لباس ثانویه آنها پیراهن زرد و شورت مشکی، و لباس سوم آنها آبی فیروزه ای می باشد.

 استادیوم باشگاه بارسلونا استادیوم نیو کمپ می باشد که با 98,772 نفر ظرفیت بزرگترین استادیوم در اروپا به شمار می رود. تیم بارسلونا در تمام دنیا دارای محبوبیت زیادی می باشد. 25.7% جمعیت اسپانیا طرفدار این باشگاه هستند و طبق آخرین آمارگیری بارسلونا با 44.2 میلیون طرفدار محبوبترین تیم باشگاهی در اروپا می باشد.  همچنین با 156,366 نفر عضو در ژوئیه 2009 این باشگاه دارای یکی از بالاترین تعداد اعضاء در دنیا می باشد. همچنین تعداد باشگاههای حامی بارسلونا در ژوئیه 2006 به 1,782 رسید. طرفداران بارسلونا در زبان اسپانیایی به کولز معروفند.

نیو کمپ ، جذاب ترین ورزشگاه دنیا :


بارسلونا رقابت دیرینه ای  با باشگاه رئال مادرید دارد و مسابقه بین این دو تیم در جام لالیگا یکی از معروفترین دیدارها در دنیا می باشد و بین اسپانیایی ها به ال کلاسیکو معروف است. این دو باشگاه از ابتدای کار نمایندگان دو منطقه رقیب در اسپانیا بوده اند : کاتالونیا و کاستیل. و این رقابت باشگاهی درواقع بازتاب تنش سیاسی و اجتماعی بین کاتالانها و کاستیلیان ها می باشد. آخرین دیدار بین این دو تیم در فصل قبل در تاریخ 2 می 2009 در باشگاه سانتیاگوبرنابئو (خانه روال مادرید) برگزار شد که با نتیجه پرگل 6-2 به نفع بارسلونا تمام شد، در این دیدار تیری هانری و لیونل مسی هرکدام دو گل و کارلوس پویل و جرارد پیکه هرکدام یک گل به ثمر رساندند. ( چه قدر سوراخه این رئال مادرید. دیگه مدافعان بارسلونا هم توی الکلاسیکو رئال رو سوراخ سوراخ می کنن ! )

 در دوره 08-2007بارسلونا با 308.8 میلیون یورو سومین باشگاه ثروتمند در دنیا بود. همچنین بارسلونا یکی از بنیانگذاران گروه G-14 سابق و همچنین جایگزین آن اتحادیه باشگاه های اروپا بود. باشگاه بارسلونا همچنین یک تیم ذخیره به نام اف سی بارسلونا آتلتیک دارد. و علاوه بر این تا سال 2007 این باشگاه یک تیم جوانان به اسم اف سی بارسلونا سی داشت.

میگوئلی در حال حاضر با 391 بازی در جام لالیگا و جمعا 548 بازی رکورددار بیشترین بازی را در بارسلونا دارد. همچنین اخیرا تعداد بازی های ژاوی به 474 عدد رسید.

رونالدینیو قبل از منتقل شدن به باشگاه میلان از 2003 تا 2008 در بارسلونا بازی می کرد

بهترین گلزن تاریخ بارسلونا بازیکن اسپانیولی سزار رودریگز است که 235 گل به ثمر رسانده. در مرتبه دوم لادیسلائو کوبالا با 196 گل قرار دارد. و بهترین گلزن کنونی تیم لیونل مسی با ۱۱۴ گل می باشد. ( البته یادتون باشه لیونل مسی فقط ۲۲ سالشه و قصد نداره هیچ وقت از بارسلونا جدا بشه )

   در دوم فوریه 2009 بارسلونا به 5000 امین گل لالیگای خود دست یافت. این گل توسط لیونل مسی در دیدار مقابل تیم ریسینگ سانتاندر به ثمر رسید و بازی 2-1 به نفع بارسا به پایان رسید.

یوهان کرایوف هلندی با 11 عنوان قهرمانی، پپ گواردیولای اسپانیایی با ۶ عنوان (تاکنون) و فرانک رایکارد هلندی با 5 عنوان قهرمانی  از موفق ترین مربیان بارسلونا بوده اند.


 
طبقه بندی: تاریخچه ی بارسلونا، 
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
تیم منتخب شما کدام است؟


نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ