تبلیغات
تاریخچه ی فوتبال - تاریخچه ی منچستر یونایتد
تاریخچه ی فوتبال
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 مهر 1389 توسط پدرام .س

پیش فرض تاریخچه منچستر یونایتد

نام :منچستر یونایتد

نام لاتین:manchester united

استادیوم : اولدترافورد

پیراهن : قرمز و آبی

سرمربی : سر الكس فرگوسن

مقدمه..
بدون تردید منچستر را باید یكی از
شهرهای بزرگ و مطرح در زمینه امكانات ورزشی در جهان قلمداد كرد. این شهر با داشتن موقعیت عالی تجاری واستادیومی زیبا، چون اولدترافورد كه در سراسر انگلستان مطرح است، تا به حال میزبانی موفقی را انجام داده كه آخرین بار آن بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال (2002-2003) بین تیمهای یوونتوس و میلان بود. اما استادیوم اولدترافورد كه هم اكنون 68000 نفر گنجایش دارد عاملی بوده تا شهر منچستر همیشه در زمینه فوتبال و امكانات زبانزد خاص و عام باشد. با این حال نباید توفیق منچستر را از لحاظ فوتبال تنها به این استادیوم اختصاص داد و باید عواملی چون باشگاههای حرفه ای كه بالغ بر8 تیم است را به آن اضافه كرد.البته موفقیت این شهرتجاری تنها به خاطر فوتبال نیست، بلكه باید عواملی دیگرچون انقلاب صنعتی كه برای اولین باردراین شهر روی داد و از منچستر شهری مدرن( كاتن پولیس) ساخت را در آن سهیم كرد. از لحاظ منابع تفریحی و ورزشی ، منچستر بعد از دوران تجدد تقریبا به شهری كامل بدل شده است. در حال حاضر ( قرن 21) با كاملتر شدن این مجموعه و اضافه شدن مراكز تفریحی كه در سراسر این شهر وجود دارد خود را از لحاظ توریستی بودن زبانزد خاص و عام كرده است.
اكنون این شهر بیش از 43000 صندلی در تئاترها و 56 موزه و گالری دارد كه در نوع خود بی نظیر است . به لحاظ تاریخی نیزاین شهر با وجود بناهای دوران ملكه ویكتوریا مطرح بوده و عاملی را بوجود آورده تا همگان از آن بعنوان یك شهر درجه اول یاد كنند.

مختصری از تاریخچه ی منچستر یونایتد.

این باشگاه در سال۱۸۷۸ توسط لانکاشایر و یورک شایر(Lancashire & Yorkshire )تاسیس شد.
این باشگاه در سال۱۸۸۵به طور حرفه ای به کار خود ادامه داد وتیم فوتبال حرفه ای را بنیان نهاد.
و در سال۱۹۰۲ به همین نام شناخته شد.
این باشگاه از آن مردان عادی جامعه بودافرادی که در کارخانه های ذغال سنگ کار می کردند و برای تفریح به این باشگاه می آمدند و عضو آن بودند.
در سال۱۸۸۶اولین افتخار خود را کسب کردند آنها توانستند جامی که خود آنرا ترتیب داده بودند را دریافت کنند نام این جام سنیور کاپ منچستر بود که در آن شر ط سنی برای شرکت در آن نبود.
اما آنها با بد شانسی مواجه شدند و باشگاه در سال۱۹۰۲ورشکسته شد و فردی به نام هری استافورد
(Harry Stafford) آنرا خرید.
او شروع به خرج کردن برروی این تیم کرد او می دانست که این تیم استحقاق خرج کردن و سرمایه گذاری دارد.
در سال۱۹۰۳به طور رسمی اولین مربی برای منچستر استخدام شد.نام این مربی ارنست ماگنل
(Ernest Magnell) بود.
روز به روز بر کیفیت بازی منچستری ها افزوده می شد آنها راه ترقی را خوب پیدا کرده بودند.
یکی از خریدهای آن روزها ی منچستر بیلی مردیت بود بیلی مردیت(Billy Meredith,)یکی از بهترینها ی آن زمان فوتبال بود.
آنها توانستند با مردیت اولین قهرمانی رسمی خود را در لیگ انگلستان که به تازگی حرفه ای شده بود را جشن بگیرند.
باشگاه منچستر در سال ۱۹۱۰از مکان اصلی خود واقع در خیابان معروف به بانک منتقل شد به محله ی اولد ترافورد.
جاذبه های شهری
تاریخ منچستر از رومن ها شروع و تا قطب اقتصادی كنونی كه بر صنعت پنبه اتكا دارد ادامه می یابد.
اما علاوه بر تاریخی بودن ، اماكن بسیار زیبایی كه در این شهر و به خصوص كسفیلد هویتیج در قسمت جنوب دینزگیت وجود دارد در نوع خود جالب توجه است.در آنجا شاهد خرابه هایی از دژهایی كه در مركز آبراه ها قرار دارند خواهید بود كه واقعاً قابل ستایش است. اما علاوه بر این منطقه اگر كمی از كسفیلد دور شویم به موزه علوم و صنعت كه جاذبه ای بسیار زیبا به شهر داده و شامل به تصویر كشیدن تاریخ چاپ، الكتریسیته و صنعت نساجی در دوره های مختلف است بر می خوریم كه در نوع خود بی نظیر است. از جمله آثاری كه درآنجا قابل اشاره است بدون تردید آثار نقاشی بزرگ ال اس لاوری است كه چشمها را به خود خیره می كند. علاوه بر این جذابیتها هتل شهر منچستر نیز كه اثر به جا مانده از دوران ملكه ویكتوریا محسوب می شود بنایی جالب است . این بنای زیبای دوران نئوگوتیك توسط آلفرد واترهاوس بنا شد و ساخت آن تا سال 1877 ادامه یافت و سبب شد تا صنعت شهر و مردم سختكوش بار دیگر توانمندی ها و لیاقت خود را در اروپا و حتی جهان به اوج برسانند.

مشخصات یونایتدها
اما شهرمنچستراز لحاظ تیمهای باشگاهی نیز در سطح جهان مطرح است. با وجود باشگاه بزرگ منچستر یونایتد این روزها همه ، این شهر را می شناسند. پایه باشگاه در سال 1878 و با نام نیوتاون هلث LYR متعلق به كاركنان راه آهن به طور رسمی بنا شد . در ابتدا این تیم با بازیكنانی كه بیشترعضو شركت راه آهن بودند وارد میادین مسابقات شد و با كار و تلاش فراوان تیم در سال 1892 به لیگ انگلیس ملحق شود. بعد از چند سال حضور در لیگ در سال 1902 این تیم شكست شد . با وجود این آنها ناامید نشدند و با تلاش فراوان توانستند بر مشكلات فائق آیند و امروز به یكی از تیمهای ثروتمند و معروف جهان بدل شوند. آنها بعد از آن زمان تا سال 1945 با افت و خیز زیادی مواجه بودند تا اینكه در آن سال با آمدن مربی فهیمی چون "سرمت بازبی " و تحولات مثبت او به یكی از تیمهای خوب در لیگ مبدل گردیدند و وضعیت نسبتاً مناسبی پیدا كرد.
اما اگر بخواهیم به این پرسش كه چگونه یونایتد به صورت تیم فعلی درآمدند؟ پاسخ دهیم باید این نكته را باور داشته باشیم كه تیم فعلی آنها حاصل تلاش 25 سال كار سخت مربیان بود. با این وجود آنها بعد از سال 1945 شروع به پیشرفت عجیبی كردند و حتی حادثه غم انگیز سال 1958 كه درآن بیشتر شاگردان مربی موفق آنها- بازبی – بر اثر سانحه هوایی كشته شدند هیچ تاثیری در آن روند ایجاد نكرد وعاملی را به وجود آورد تا بازبی با بازماندگان آن سانحه تیم خود را از نو بسازد و عامل قهرمانی غرور انگیزاین تیم در مسابقات جام قهرمان اروپا در فصل 68-1967 محسوب شود. این افتخاری بود كه بازبی بعنوان اولین انگلیسی موفق به انجام آن شد . اما این پایان كارمنچستری ها نبود. آنها بار دیگر توانستند این افتخار را در زمان سرآلكس فرگوسن در سال 1999 و در یك فینال سخت و بیاد ماندنی و تقریباً غیرممكن تكرار كنند وتیمشان را صاحب سومین افتخار اروپایی كنند. در آن زمان منچستر توانست در وقتهای تلف شده نیمه دوم و در شرایطی كه هیچ امیدی به پیروزی نداشت، دو گل زیبا را به ثمر رساند كه در نوع خود بی نظیر بود.
اما آنها با این كار علاوه بر اینكه موفق شدند خود را به یك افتخار بزرگ برسانند برای فرگوسن با تجربه نیز ارزش و اعتبار تازه ای خریدند و او توانست به شهرتی هم سطح مربی موفق و اسطوره ای گذشته تیم دست یابد.
__________________

فرگوسن : میتوانستیم با بارسا 20 بر 20 شویم

فرگوسن: می‌توانستیم با بارسا 20 بر 20 شویم

 

سرالكس فرگوسن جزو آن دسته از مربی‌ها نیست كه بشود همیشه او را گیرآورد و پای صحبتش نشست. او همیشه دوست داشته به جای اینكه حرف بزند عمل كند و خیلی خودش را درگیر فلان شبكه تلویزیونی و یا نشریه ورزشی نكند، اما این بار او در مصاحبه‌ای ویژه حرف‌های جالبی می‌زند كه می‌تواند برای همه و بالاخص مربیان فوتبال جذاب و شنیدنی باشد. فرگی در این گفت‌وگو در مورد بینشش نسبت به فوتبال، نحوه آمادگی منچستریونایتد، لیگ قهرمانان اروپا و همچنین رویاهای كودكی‌اش حرف می‌زند. در این گفت‌وگو كه در دو بخش ارائه می‌شود، شیرین‌ترین و تلخ‌ترین لحظات مربیگری از زبان سرآلكس نیز بیان می‌شود. امید است كه از آن لذت ببرید!
آقای فرگوسن! شما 25 سال پیش اولین جام اروپایی‌تان را به دست آوردید. می‌توانید بگویید از آن زمان تاكنون، به ویژه در این چند سال اخیر، چه چیزهایی در كسب قهرمانی و موفقیت دستخوش تغییر شده‌اند؟
به طور حتم برخی چیزها تغییر پیدا كرده‌اند، مثل حمایت‌های لازم از باشگاه‌، ولی آنچه كه تغییر ویژه‌ای داشته حوزه علوم ورزشی بوده كه تاثیر زیادی اعمال كرده است؛ اطلاعات پزشكی، تغذیه مناسب، چگونگی آمادگی بازیكنان برای بازی الان دارد در بالاترین سطح ممكن ارائه می‌شود. تنها چیزی كه عوض نشده این است كه بازیكنان همچنان در سطح بالایی به تمرین می‌پردازند. من این رویه را تغییر نداده‌ام، چرا كه معتقدم بازیكن اگر در تمرین بی‌انگیزه باشد می‌تواند نظم تیمی را برهم بزند و ریخت و پاشی در تمرین به وجود بیاورد كه نگو و نپرس! چه زمانی كه در آبردین بودم و چه حالا كه در منچستر هستم، هرگز اجازه نداده‌ام وضعیت تیم در تمرین به هم بریزد، اما امروزه خیلی از بازیكنان مستقل شده‌اند كه این كار را برای برخی از مربیان دشوار كرده. الان مداخله مدیربرنامه‌های برخی از بازیكنان به این معنی است كه آنها با همتایانشان در 20، 30 سال گذشته كاملا متفاوت شده‌اند... یكی دیگر از بزرگترین تغییرات شمار ستاره‌های زیاد در فوتبال است كه برای بقا و مبارزه در چنین سطحی به آنها نیاز است. الان در تیممان 18 بازیكن ملی‌پوش داریم كه زمانی حتی فكرش را هم نمی‌كردم این طور شود... من از كشورهای مختلف بازیكن در اختیار دارم كه همین امر باعث شده من با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوم كه از دیدگاه یك مربی برایم خیلی جالب است.
در این 10 سال اخیر، اگر بخواهید مهم‌ترین پیشرفت‌های تاكتیكی كه در لیگ قهرمانان اروپا با آن روبه‌رو شده‌اید را شرح دهید، به چه چیزهایی اشاره می‌كنید؟
در فوتبال امروز، سرعت انتقال بازی به شدت زیاد شده، به علاوه به لطف علوم ورزشی و ورود تكنولوژی به فوتبال می‌بینیم كه قابلیت‌های مربیان تا حد زیادی بهبود پیدا كرده. به لطف علوم و تكنولوژی می‌توانیم حریف را عمیقا ارزیابی كنیم و حتی می‌توانیم میزان دویدن تك‌تك بازیكنان حریف را نیز بررسی كنیم. اینها اطلاعاتی است كه برای هر مربی ضروری است. خب این مسایل روی تاكتیك فوتبال تاثیر زیادی گذاشته ولی تنها چیزی كه هیچ وقت تغییر نمی‌كند روحیه یافتن كریستیانو رونالدوها و لیونل مسی‌هاست. بازیكنانی كه در برنامه‌های تاكتیكی حریف هیچ وقت نمی‌گنجند و یك لحظه برای آنها كافی است تا سرنوشت بازی عوض شود. هر كاری هم كنی در بازی یك لحظه پیش می‌آید كه می‌بینی لیونل مسی دارد پا به توپ به تو نزدیك می‌شود، آن وقت است كه به خود می‌گویی:«‌ای داد بیداد! حالا چه كار كنم؟»
... از طرف دیگر خیلی از ضدحملاتی كه امروزه در فوتبال پیاده می‌شود با شیوه‌های كلاسیك ایتالیا در دهه 90 متفاوت است! الان دیگر حمله‌ها از میانه زمین با چهار، پنج بازیكن سریع كلید می‌خورد و دادن پاس بلند برای تك مهاجم، دیگر منسوخ شده این نوع ضد حملات واقعا تغییرات اساسی در فوتبال به وجود آورده است.
بازیكنی كه امروزه بخواهد در سطح اول فوتبال اروپا بازی كند، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
ببینید، برخی بازیكنان مثل كاكا، مسی و رونالدو وجود دارند كه ذاتا بازیكنان مستعدی هستند، ولی در تمرین‌ها این موضوع خیلی به كمك شما نمی‌آید. اگر به كریستیانو رونالدو و یكی، دو تای دیگر نگاه كنید می‌بینید كه او پس از هر جلسه تمرین گروهی به صورت انفرادی می‌ماند و تمرین می‌كند. به عنوان مربی در تمرین‌هایمان بیشتر روی كنترل توپ، حركت و سرعت انتقال بازی كار می‌كنیم ولی كار روی قابلیت‌های فنی نخبه‌های تیم و این جور مسایل، برنامه‌هایی است كه هر بازیكن بنا بر میل خودش بعد از هر جلسه تمرین می‌تواند به آن بپردازد. البته این خصلت بازیكنان بزرگ دنیاست...
در مقایسه با لیگ‌های اروپایی و جام‌جهانی چه جایگاهی را برای لیگ قهرمانان اروپا متصور هستید؟
چند تا از بازی‌های فینال جام‌جهانی و حتی یكی،‌ دو تا از فینال‌های جام ملت‌های اروپا كمی ناامیدكننده بودند. شاید آخرین باری كه یك فینال جام‌جهانی مهیج در آن برگزار شد به فینال 86 برمی‌گردد كه در آن آرژانتین سه بر دو آلمان را برد. البته امروزه برخی‌ها می‌گویند كه بازی كردن مقابل تیم‌های ملی بعضی كشورها خیلی دشوار است ولی وقتی به لیگ قهرمانان نگاه می‌كنید می‌بینید كه بعضی مسابقه‌ها فوق‌العاده تماشایی‌اند. فینال سال گذشته ما مقابل چلسی و یا حتی مساوی سه بر سه لیورپول مقابل میلان، پیروزی منچستر مقابل بایرن در سال 1999، همه بیانگر این است كه در این لیگ فوتبال پیشرفت داشته. در جام‌جهانی بازی‌های خوب زیادی برگزار شده ولی به نظرم در مجموع قابلیت‌ بازی‌های لیگ قهرمانان بالاتر بوده... در پاسخ به سوال شما هم باید بگویم به نظرم لیگ قهرمانان به خاطر كیفیت بالاتر، پیشرفت‌های تازه و ثبات تیم‌ها، دشوارتر از سایر لیگ‌ها و جام‌ها باشد. در مورد جام‌جهانی هم باید بگویم كه از آنجا كه هر چهار سال یكبار برگزار می‌شود و خیلی تغییرات در دل تیم به وجود می‌آید ثبات همیشگی‌اش را از دست می‌دهد.
مشكلات اصلی كه سر راه یك تیم برای فتح یك جام اروپایی قرار دارد، چیست؟
مهمترین مشكل، مساله آمادگی جسمانی است. چرا كه با توجه به شمار زیاد بازی‌های باشگاهی و ملی و فشارهای حاصله از اینها و همچنین فرصت كم برای مهیا شدن برای حضور در لیگ قهرمانان مساله آمادگی می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. با این حال فكر نكنم مورد خاصی وجود داشته باشد. ارتباط بین داور و بازیكنان بیشتر شده و احترام متقابل بین آنها، افزایش یافته است بنابراین از لحاظ داوری مشكلی وجود ندارد. تنها چیزی كه خیلی ذهن مرا درگیر كرده تمرین‌هایی است كه فردای مسابقات داریم، چون همه تقریبا آنجا هستند! شبكه‌های تلویزیونی ول كن ماجرا نیستند و حتی تا 15 الی 20 دقیقه بعد از تمرین هم هنوز آنجا می‌ایستند... حالا فرض كنید كه مثلا شنبه بازی كرده‌ایم و سه‌شنبه هم در لیگ قهرمانان بازی داریم. یك جلسه تمرین می‌خواهیم برگزار كنیم كه آن هم باید درگیر این جور مسایل باشیم.
می‌توانید بگویید چطور تیمتان را مهیای بازی در لیگ قهرمانان اروپا می‌كنید؟
با توجه به تداخل ساعتی كشورها و محل بازی كه باید در آنجا به میدان برویم، خیلی فشار تاكتیكی را بالا نمی‌بریم. در این جور موارد بیشتر سعی می‌كنیم راجع به مسابقه با بازیكنان حرف بزنیم. هر جای اروپا هم كه برویم برنامه‌هایمان را طبق ساعت انگلیس پیاده می‌كنیم. البته وقتی كه بازی داریم به نظر روز طولانی‌تر است ولی این مساله هم كمكی به ما نمی‌كند. بازیكنان معمولا حوالی ساعت 10 از خواب بلند می‌شوند و ما برای آنها كمی برنامه تفریح و سرگرمی و جلسه موسیقی ترتیب می‌دهیم و در همان موقع‌ها تركیب بازی عصر یا شب را می‌چینیم.
از قانون گل زده در خانه حریف راضی هستید؟
از آنجا كه 20 سال است این قانون پیاده می‌شود، فكر نكنم این مساله خیلی نگرانی داشته باشد. با توجه به سرعت بالای بازی‌های امروزه و ارائه ضدحملات جدید فكر نكنم این مساله خیلی هم به ضرر تیم‌های بزرگ باشد. من خیلی از این قانون نمی‌ترسم و از طرفی هم معتقدم خیلی خوب است كه تیمی بتواند قدرت زدن گل در خارج از خانه را داشته باشد. مطمئنا وقتی در خانه بازی نداریم، گل زدن واقعا مزیت است ولی به این قانون به چشم یك وزنه سنگین و ناراحت‌كننده نگاه نمی‌كنم.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

فرگوسن : ویگان و داور را با هم شكست دادیم

فرگوسن: ویگان و داور را با هم شکست دادیم

 

" سرالکس فرگوسن " سرمربی منچستر یونایتد معتقد است شاگردانش بر تلاش بازیکنان ویگان و داور مسابقه غلبه کردند و 3 امتیاز را بدست آوردند.

دو گل از " کارلوس ته‏وز " و " مایکل کریک " کافی بود تا شیاطین سرخ با نتیجه 2-1 ویگان را در ورزشگاه JJB شکست دهند و در آستانه قهرمانی قرار بگیرند.
" فرگوسن " از عملکرد نیمه دوم بازیکنانش رضایت کامل دارد اما از نحوه داوری " راب استایلز " راضی نیست. او اعتقاد دارد در دقیقه 73 که " کریستیانو رونالدو " در داخل محوطه جریمه با خطای " فیگوئرا " متوقف شد، باید یک ضربه پنالتی به سود تیمش گرفته می‏شد.

" فرگوسن " گفت: « بازیکنان ویگان در نیمه دوم بخاطر تلاشی که کردند فوق‏العاده بودند. تسلیم نشدند و با قدرت ادامه دادند. ما نیمه دوم به مراتب بهتر از نیمه اول بازی کردیم. تنها چیزی که مهم بود نظم خود را حفظ کردیم. »

سرمربی منچستر یونایتد افزود: « تنها بعضی تصمیمات داور آزاردهنده بود. شما نمی‏توانید داور شکست دهید، باید او را در کنارتان داشته باشید. پس دهانتان را ببندید و به بازی خود بپردازید و فکر می‏کنم در اینجا این کار انجام دادیم. ما شکیبایی خود را حفظ کردیم. فکر می‏کنم باید صاحب ضربه پنالتی می‏شدیم و امشب چیزی صاحب نشدیم. ما بدون کمک کسی این پیروزی را بدست آوردیم. ما این کار را با گل دوم فوق‏العاده توسط مایکل کریک انجام دادیم. »

حالا یونایتد می‏تواند روز شنبه با کسب یک مساوی برابر آرسنال در ورزشگاه اولدترافورد به قهرمانی دست یابد اما " فرگوسن " اجازه نمی‏دهد شاگردانش تمرکز خود را از دست بدهند و به دنبال پیروزی در این میدان هستند.
او گفت: « برای بازی با آرسنال هم کار همیشگی‏مان را انجام می‏دهیم و برای کسب پیروزی تلاش خواهیم کرد. ما مقابل تیم خوب آرسنال قرار می‏گیریم. به انتقادات توجه نمی‏کنیم و می‏دانیم آن‏ها چه تیم خوبی هستند. »

" فرگوسن " در مورد " ته‏وز " نیز گفت: « او بازیکن خارق‏العاده‏ای است. او می‏داند که من دوست دارم در اینجا بماند. امروز با او صحبت کردم، دیوید گیل هم امروز جلساتی در رابطه با ته‏وز انجام داد و همه چیز در حال پیشرفت است. ما امیدواریم به آنچه که می‏خواهیم برسیم. »

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

عکسهای بازی برگشت منچستر یونایتد - آرسنال

 

 

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

نیمه نهایی لیگ قهرمانا اروپا

ورزشگاه امارات لندن

سه شنبه 15 / 02 / 1388    +    ساعت 23:15

منچستر یونایتد 3 - 1 آرسنال

مجموع : منچستر 4 - 1 آرسنال

گلها : کریستیانو رونالدو 2 گل - پارک جی سونگ برای منچستر

روبین فان پرسی ( پنالتی ) برای آرسنال

Man United
1 Van der Sar
22 O'Shea
5 Ferdinand
15 Vidic
3 Evra 21
13 Park
24 Fletcher
16 Carrick
8 Anderson 11
10 Rooney 9
7 Ronaldo
Subs:
29 Kuszczak
23 Evans
21 Rafael 3
11 Giggs 8
18 Scholes
32 Tevez
9 Berbatov 10

 

Arsenal
24 Almunia
3 Sagna
5 Toure
16 Djourou
40 Gibbs 27
4 Fabregas
17 Song
8 Nasri
32 Walcott 26
25 Adebayor
11 Van Persie
Subs:
21 Fabianski
2 Diaby
18 Silvestre
27 Eboue 40
12 Vela
15 Denilson
26 Bendtner 32

 
طبقه بندی: تاریخچه ی منچستر یونایتد، 
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
تیم منتخب شما کدام است؟


نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ